KIERUNEK SŁOWACJA
Słowacja leży w Europie Środkowej i Wschodniej, na zachodzie graniczy z Czechami i Austrią, na północy z Polską, na wschodzie z Ukrainą oraz z Węgrami na południu. Jej północne tereny zajmuje pasmo Karpat, których częścią są Tatry Wysokie, tworzące naturalną granicę między Słowacją a Polską. Południowa część kraju to Nizina Naddunajska.
Do najważniejszych sektorów słowackiej gospodarki w 2014 r. należały: przemysł (24,7 %) handel hurtowy i detaliczny, transport, usługi związane z zakwaterowaniem i usługi gastronomiczne (22,4 %), administracja publiczna, obrona, edukacja, opieka zdrowotna i pomoc społeczna (14,5 %).
Główne rynki eksportowe dla słowackiej gospodarki to Niemcy, Czechy i Polska, a importowe – Niemcy, Czechy i Austria.
Stolica: Bratysława
Powierzchnia: 49 035 km2
Ludność państwa: 5 421 349 (2015 r.)
Odsetek ludności UE: 1,1 % (2015 r.)
Produkt krajowy brutto (PKB): 78,071 miliardów EUR (2015 r.)
Język urzędowy: słowacki
Ustrój polityczny: republika parlamentarna
W UE od: 1 maja 2004 r.
Liczba posłów w Parlamencie Europejskim: 13
Waluta: Euro. Członek strefy euro od 1 stycznia 2009 r.
Czy należy do strefy Schengen? Tak. Słowacja jest członkiem strefy Schengen od 21 grudnia 2007 r.
Prezydencja w Radzie: Słowacja będzie po raz pierwszy sprawować rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE w 2016 r.
Słowacja w UE
Parlament Europejski
W Parlamencie Europejskim zasiada 13 posłów ze Słowacji.
Rada UE
Ministrowie rządów państw UE, zgromadzeni w Radzie UE, na regularnych spotkaniach przyjmują nowe przepisy i koordynują działania polityczne. W zależności od tematyki posiedzenia, w spotkaniach uczestniczą różni przedstawiciele słowackiego rządu.
Przewodnictwo w Radzie UE
Rada UE nie ma stałego przewodniczącego (w przeciwieństwie do Komisji lub Parlamentu Europejskiego). Jej pracami kieruje kraj sprawujący akurat prezydencję w Radzie, który zmienia się na zasadzie rotacji co sześć miesięcy.
W trakcie tych sześciu miesięcy ministrowie z tego kraju przewodniczą obradom dotyczącym poszczególnych obszarów polityki oraz pomagają w ustalaniu ich porządku, a także dbają o to, aby dialog z innymi instytucjami UE przebiegał sprawnie.
Daty słowackiej prezydencji:
lipiec–grudzień 2016 r.
Więcej informacji o aktualnym przewodnictwie w Radzie UE Deutsch (de) English (en) français (fr) Nederlands (nl)
Komisja Europejska
Słowackim komisarzem w Komisji Europejskiej jest Maroš Šefčovič , który pełni funkcję wiceprzewodniczącego i odpowiada za unię energetyczną.
We wszystkich krajach UE Komisję reprezentują jej lokalne biura nazywane przedstawicielstwami.
Przedstawicielstwo Komisji na Słowacji
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny
Słowacja ma 10 przedstawicieli w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym. Ten organ doradczy – reprezentujący pracodawców, pracowników i inne grupy interesu – przedstawia opinie na temat proponowanych przepisów. Dzięki temu unijny prawodawca może zyskać lepsze wyobrażenie co do ich ewentualnych skutków dla rynku pracy i sytuacji społecznej w państwach członkowskich.
Komitet Regionów
Słowacja ma 9 przedstawicieli w Komitecie Regionów, który jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych w UE. Ten organ opiniodawczy doradza w sprawie proponowanych przepisów, aby zagwarantować, że będą one uwzględniały punkt widzenia wszystkich regionów UE.
Stałe Przedstawicielstwo przy UE
Słowacja utrzymuje stały kontakt z instytucjami UE również za pośrednictwem swojego Stałego Przedstawicielstwa w Brukseli. Jest to swego rodzaju ambasada Słowacji przy UE, której głównym zadaniem jest dbanie o to, by interesy kraju i jego polityka były w UE jak najskuteczniej realizowane.
Budżet i wsparcie finansowe
Ile Słowacja wpłaca do budżetu UE i ile z niego otrzymuje?
Wkład finansowy państw członkowskich do budżetu jest określany sprawiedliwie, czyli stosownie do możliwości danego kraju. Im większa gospodarka, tym większy wkład do budżetu – i na odwrót. Celem budżetu UE nie jest redystrybucja dochodów, ale skoncentrowanie się na wspólnych potrzebach wszystkich Europejczyków.
Słowacja a budżet UE w 2014 r.:
- Łączne wydatki UE na Słowacji: 1,669 miliardów EUR
- Łączne wydatki UE jako % słowackiego dochodu narodowego brutto (DNB): 2,26 %
- Łączny wkład Słowacji do budżetu UE – 0,625 miliardów EUR
- Wkład Słowacji do budżetu UE jako % słowackiego DNB – 0,85 %
NASZA OFERTA

Najazd
<div id="pg-95-0" class="panel-grid panel-no-style" data-style="{"background_display":"tile","bottom_margin":"40px","cell_alignment":"flex-start"}" …